Google+
Susisiekite su mumis +370 37 386812

Įdomu

RFID – radio frequency identification
Lietuviškai šis terminas verčiamas taip – atpažinimas radijo dažniu arba radijo dažnio atpažinimas -RDA.

Pasaulinėje rinkoje šiuo metu dominuoja LF, HF ir UHF dažnių RFID sistemos. RFID

Jų panaudojimas yra platus nuo medicinos (pvz.: kraujo perpylimui naudojamų donorų kraujo konteinerių identifikavimui iki plataus vartojimo prekių atpažinimo, praėjimo kontrolės ir t.t.)

LF (125kHz) yra paprastai naudojamos praėjimo kontrolės sistemose ar vietose, kur yra mažas žymimų prekių tankis. Privalumas – maža skaitytuvų kaina, gera skvarba per įvairias medžiagas (skysčius, metalą). Pagrindiniai trūkumai – mažas skaitymo atstumas (5-45cm), mažas skaitymo greitis.

HF (13,56MHz) – šiuo metu populiariausias RFID dažnis prekyboje ir industrijoje. Yra keletas skirtingų ir tarpusavyje nesuderinamų skaitymo formatų/protokolų, bet dauguma šiuolaikinių HF skaitytuvų gali skaityti įvairių standartų transponderius. Privalumai – gerokai didesnis skaitymo atstumas (kai kuriais atvejais – iki 4m), galima nuskaityti iki kelių šimtų transponderių per sekundę, mažesni transponderių gabaritai ir mažiausia transponderių kaina, galimybė rinktis perrašomus transponderius. Trūkumai – santykinai didelė skaitytuvų ir antenų kaina, ypač long range atveju, kai skaitymo atstumas yra 2 ir daugiau metrų. Taip pat sistema yra ganėtinai jautri transponderio padėčiai erdvėje.
HF sistemos yra labai jautrios metalams bei drėgmei; bet šiai problemai spręsti gaminami specialūs transponderiai, kurie yra skirti montuoti ant metalinių arba medinių paviršių. Rekomenduojama žymėti paletes.

UHF (860-900MHz) sistemos yra ganėtinai jaunos. Jų privalumas – labai didelis skaitymo greitis (iki 2000 vnt./sek.), labai lankstus transponderio formos pasirinkimas, didelis skaitymo atstumas, žymiai mažesnis jautrumas transponderio padėčiai erdvėje, didesnis skaitymo patikimumas, kompaktiškos skaitytuvų antenos. Trūkumai – didelė skaitytuvų kaina, didoka transponderių kaina (kaina labai priklauso nuo formos; be to, kadangi technologija yra santykinai labai nauja, o gamybos savikaina maža tikėtina, kad kainos laikui bėgant ženkliai sumažės). Taip pat išlieka labai didelis jautrumas drėgmei bei metalui.

* RFID transponderiai (tag’ai)
Transponderiai gaminami įvairių formų, iš įvairių medžiagų, su įvairiais parametrais ir atsparumu aplinkai. Visi LF ir HF transponderiai susideda iš rėminės antenos (kelių-keliolikos vijų ritė) ir mikroschemos. RFID transponderio skaitymo atstumas yra tiesiogiai proporcingas antenos skerspjūvio plotui, todėl galioja taisyklė – didesni transponderiai yra skaitomi patikimiau, nei maži. Paprastai transponderiai gaminami ant popieriaus ar lankstaus plastiko pagrindo (ploni, lankstūs, pigūs, paprastai klijuojami) ar iš tvirto plastiko (PVC, ABC, epoksidinės dervos). Šie transponderiai yra atsparūs mechaniniam poveikiui, temperatūrai (dauguma transponderių gali būti laikomi nuo -25C iki +85C), drėgmei; epoksidiniai – atsparūs ir cheminiam poveikiui. Jų kaina didesnė (grubiai – nuo 1,2€ iki 4€/vnt.), bet industrijoje jų naudojimas paprastai yra pateisinamas ilgalaikiu tarnavimo laiku. Šie transponderiai gali būti klijuojami, įkišami į spec. išpjovas, prisukami varžtais ar prikalami. Taip pat yra ir egzotiškų formų transponderių – vinies formos (jie tiesiog įkalami į medį), stiklinės kapsulės (atsparūs cheminiam poveikiui), epoksidiniai sutvirtinti stiklo audiniu ar kevlaru (padidintas atsparumas mechaniniam poveikiui).

* RFID skaitytuvai
HF skaitytuvai yra skirstomi pagal dydį į portatyvinius ir stacionarius, taip pat pagal skaitymo atstumą – SR (short range, iki 30cm), MR (medium range – iki 70cm), LR (long range; iki 2m). Yra ir specialių skaitytuvų, skaitančių iki 4m atstumu. Stacionarūs MR ir LR skaitytuvai susideda iš paties skaitytuvo ir vienos ir kelių rėminių antenų.
RFID skaitytuvų kaina yra maždaug 200-3500€